Suvine väljasõit Lätimaale L08.07.

Laupäeval ,08.07.2023 sõidame külla lõunanaabrite juurde. Päev Lätis on täis erilisi  emotsioone ja aroome!

Väljasõit kell 8.00 Pärnu teatri eest .

Esimesena külastame  Limbažis asuvat Baltimaade ainukest , interaktiivset ja eksklusiivset hõbedamuuseumi, kus eksponeeritakse hõbedast valmistatud skulptuure ning ehteid. Seal asuvad ka kuulsa Läti hõbedasepa ja meisterkunstniku Olegs Auzersi tööruumid. Tema töödes kajastub tõsine kirg idamaise meditsiini ja filosoofia vastu. Auzersi valmistatud on riiklikud kingitused paljudele maailma liidritele ja kuulsustele. Tema töö on Lätist kaasa saanud George W. Bush, kuninganna Elizabeth II, prints Charles, paavst Benedictus XVI jpt. Uudistame oma silmaga.

Järgmisena avastameet Eesti piirist vähem kui saja kilomeetri kaugusel lokkavad helelillad ja lõhnavad lavendlipõllud . Maailma põhjapoolseim lavendlifarm tegutseb Lätimaal Limbaži lähistel .

Juba iidsetest aegadest on inimesed lavendlitest ( Lavandula sp.) lugupidanud. Lavendlite lõhnavatest õitest valmistati lavendliõli, mida kasutati lõhnaõlide ja salvide valmistamiseks. Lavendlid leidsid pruukimist ka ravitsemise ja mitmete rituaalsete toimingute juures. Kuigi talu toodangu hulka kuuluvad lavendliõli, -kimbud, -padjad ja isegi lavendliküpsised ning -limonaad, tundub põhiartikkel olevat emotsioon, sest põhjamaises suves pakuvad lavendlipõllud hingematvat vaatepilti. Lähme ja uudistame-nuusutame !

Iseseisvaks lõunapausiks sõidame  Valmierasse – vaid 25 000 elanikuga linnakesse, kus leidub rohkesti ajaloo- ja kultuurimälestisi, sh Valmiera Püha Siimeoni kirik (1283) ja Liivi ordulossi varemed. Valmieras leiame vaba aega oma käel uudistamiseks ja näiteks kohviku külastamiseks. 

Päeva lõpetame  põnevas paigas – Beveriina puuskulptuuride pargis, mille rohelistes labürintides on sama vahva ekselda kui Veneetsia kitsastel tänavatel. Saab värsket õhku, pisut närvikõdi ja naljagi, näiteks leiab sealt kuulsad multifilmi-perekonnad Simpsonid ja Flinstonid, siivutute skulptuuride labürindi (alla 18-aastastele ebasoovitav) ning õuduslabürindi.

Tagasiteed  alustame  orienteeruvalt  kuuest ja  Pärnusse plaanime jõuda poole üheksa paiku.

Tee peal kuulame giid Annika  pajatusi Lätist ja  lätlastest.

NB! Kaasa ID- kaart või pass ning sööki-jooki enda tarbeks! Pista igaks juhuks kotti ka vihmakeep või vihmavari.

Hind: 55 € (sõit, programm, giid). Bussis korjame 16  €  sissepääsutasudeks (hõbedamuuseum,  Lavendli talu sissepääs + kohalik giid ja  Beveriina puuskultuurid). Lastel / pensionäridel  hind 50 € + 15€ sissepääsutasud.

Palume registreeruda: otsijad@gmail.com  ja tasuda  (Enesetäiendajate Selts arvele EE951010220095828012 selgitusse 08.07 + osaleja nimi). 

Bussikohad jagame tasu laekumise järjekorras. Kui reis jääb meist olenemata põhjustel ära, tagastame kogu raha. Kui ise loobud, raha ei tagastata. Otsi palun  asendusreisija.
Kokkuleppel saab hommikul peale ka Riia suunal.( Uulu, Võiste, Häädemeeste jne)

Rubriigid: Määratlemata. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.