Lummav Läänemaa

Lummav Läänemaa- Dirhami, Noarootsi poolsaar, Pürksi, A. Laiksaare majamuuseum

Kutsume huvilisi septembrikuu esimesel laupäeval ( 02.09) tutvuma Läänemaa loodeserva imeilusa piirkonnaga. Meri, männid, kadakad ja palju toredaid rootsi nimedega väikekülasid.

Väljasõit kell 8.00 Pärnu hotelli eest ( Endla esisel platsil toimub 2 silla jooks)

Dirhami sadam on Eesti loodesadam Läänemere kaldal, mis suvel on atraktiivne jahisadam, talvel tegus kala- ja kaubasadam.Dirhami on mõnus puhke- ja ajaveetmispaik aastaringselt. Sadama vahetus läheduses asuv külalistemaja ,populaarne kalakohvik ja Osmussaare reisid on kohalikud tõmbenumbrid.Teeme peatuse ja uudistame.

Noarootsi osavald asub Lääne maakonnas, Eesti mandriosa loodeservas, keskusega Noarootsi poolsaarel Pürksi külas. Maakonnakeskusesse Haapsallu on 37 kilomeetrit ja vallakeskusesse Taeblasse 30 kilomeetrit. Talvel jääteed mööda üle Haapsalu lahe on Pürksist Haapsalusse 7 km.  Pealinna Tallinnasse on 110 km.

Noarootsi küladele on kinnitatud nii eestipärased ametlikud nimed kui rootsikeelsed rööpnimed. Noarootsi vallas on 23 küla: Aulepa küla / Dirslätt, Dirhami küla / Derhamn, Einbi küla / Enby, Elbiku küla / Ölbäck, Hara küla / Harga, Hosby, Höbringi küla / Höbring, Kudani küla / Gutanäs, Osmussaare küla / Odensholm, Paslepa küla / Pasklep, Pürksi küla / Birkas, Riguldi küla / Rickul, Rooslepa küla / Roslep, Saare küla / Lyckholm, Spithami küla / Spithamn, Sutlepa küla / Sutlep, Suur-Nõmmküla / Klottorp, Tahu küla / Skåtanäs, Telise küla / Tällnäs, Tuksi küla / Bergsby, Vanaküla / Gambyn, Väike-Nõmmküla / Persåker, Österby. https://visitnoarootsi.com/elu-noarootsis/

Noarootsi elust-olust räägib meile kohalik, tore giid, Teeme koos jalgsimatka ja ka bussitiiru.

Päeva lõpetame Ants Laikmaa majamuuseumi külastamisega Ta oli Eesti kunstiajaloo üks kirevamaid isiksusi. Kadarpiku külas Tammiku talu maadel alustas kunstnik oma kodu rajamist 1917. aastal, mis päädis 1932. aastal Tallinnas ateljeekooli sulgemise ja Taeblasse kolimisega. Selleks ajaks oli valminud Eestis ainulaadne rahvusromantilises stiilis kunstniku maja.
1960. aastal avatud majamuuseumis asuvad kunstniku ateljee, töö- ja eluruumid.
Kaunis park ja kunstniku viimne puhkepaik on talukompleksi lahutamatu osa.

Täpsem info siin https://salm.ee/ants-laikmaa-muuseum/

Tagasi Pärnus plaanime olla 19.00 paiku.

Tee peal kuulame meie giidi pajatusi Läänemaast.


Hind: 50 € / lapsed ja pensionärid 45 €-. Kui soovid süüa ettetellitud lõunat , lisandub 13 € , sel juhul on tasu ettemaksuna 63 €/ 58 €.

Ettetellitud lõuna-rannarootslaste loomaliha-klimbi supp ja mündine pannacota. https://noarootsilokaal.ee/

Bussis korjame majamuuseumi ja kohaliku giidide tasu 8 ja 7 eurot
Registreeruda (nimi, tel): otsijad@gmail.com ja tasuda ( Enesetäiendajate Selts EE951010220095828012 selgitus: 02.09 + osaleja nimi).
Bussikohad jagame tasu laekumise järjekorras.Rubriigid: Määratlemata. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.