Rūjiena jäätis, Cirulise lilleaed, Naukšeni mõis ja Beveriina puuskulptuuride labürindid

Tule ja lase paigal endale jutustada oma saladusi…“7547783243_b
Cristopher Alexander

Laupäeval, 02. juulil kell 8
sõidame Pärnu teatri eest Läti kõige põhjapoolsemasse linna – Rūjienasse. Seda armast väikelinna kutsutakse kõige lätimaisemaks, sest 95 % elanikest on lätlased, kes kõnelevad erilise kõlaga ruuvenlaste keelt.

Oma nime on Rūjiena saanud läbi linna voolavast Rūja (Ruhja) jõest.  Rūjiena köidab väikelinnale omase rahuliku elurütmi, väikeste poekeste, kauni käsitöö ja konstruktivistliku arhitektuuriga.

Eriti kuulus on linnake siin valmistatava maitsva jäätise poolest! Esmalt oodataksegi meid Rūjiena jäätisevabrikus, kus saame teada, kuidas täpselt see suvine maius ehtsast piimast ja koorest valmib. Meil on võimalus maitsta ligi 20 erinevat jäätisesorti!

Järgmisena võtame suuna Naukšenisse, mis ajalooliselt kuulus muistse Sakalamaa Ruhja kihelkonna koosseisu.  Tutvume kohaliku giidi juhatusel Naukšeni mõisa ja selle kauni pargiga. Kiikame mõisahärra majja (Lõvimajja) ja selle suurde ballisaali, vestibüüli ja terrassile. Jalutame kaunis mõisapargis, mille keskel on purskkaev ja juustutorn. Ehk soovid mõisa 8-nurkses juusturuumis korraks võrkkiigele heita?

Pärast mõisaparki sõidame külla imelisse eraaeda Jeru vallas Cirulises, mille lätlastest omanike hobi ja kirg on iluaiandus. Aias kasvab ligi 30 iirise- ja liilialiiki, mitut sorti astilbesid, flokse, roose jt püsililli . Kõige tähtsamad  selles aias on  päevaliiliad – neid kasvab seal  ligi 250 sorti. Aed pakub silmarõõmu igaühele, kes siia satub.

Jätkame reisi Valmiera suunas. Valmieras on erinevad arhtektuuri-, ajaloo- ja kultuurimälestised. Valmiera ajaloo tunnistaja on Püha Simoni kirik. Liivi ordulossi varemed ja keskaja kindluse jäänused on meeldetuletus Valmiera kesklinna ajaloost 13.sajandist kuni tänapäevani. Säilinud on ainult lossi välisseinte varemed.  Valmieras  vaba aeg – juua tassike kohvi, lõunatada  või  tutvuda linnaga iseseisvalt.

Päeva lõpetame Beveriina puuskulptuuride labürintide külastusega. Skulptuuri labürint on koht nii aktiivseks puhkuseks, kui ka  üritusteks värskes õhus. Siin on näha enam kui 300 puidust valmistatud huvitavat skulptuuri.

Tagasiteed  alustame  kuue paiku ja  Pärnusse plaanime jõuda kaheksa-poole üheksa paiku.

Tee peal kuulame giid Ene  pajatusi Lätist ja  lätlastest .
NB! Kaasa ID- kaart või pass ning sööki-jooki enda tarbeks!

Hind: 32 € (sõit, programm, giid). Bussis korjame 10 € sissepääsutasudeks (Rūjiena jäätisevabrik, Cirulise aed, Naukšeni mõis, Beveriina puuskulpuuride labürint)). Lastel  (alla 15 a.) hind 20 € + 10 € sissepääsutasud. Registreeruda (nimi, tel): otsijad@gmail.com  ja tasuda  ( Enesetäiendajate Selts  EE951010220095828012 selgitus: 02. juuli + osaleja nimi).

 Bussikohad jagame tasu laekumise järjekorras.

 Lisainfo: tel. 5295717