Rännak Põhja-Läti ajaloolis-romantilistesse paikadesse

6851454

 Laupäeval, 19.septembril kell 8 hommikul alustame Pärnu teatri eest parklast teekonda Lätimaa Vidzeme maakonna romantilistesse väikelinnadesse, mille saatus on ristunud ka Eesti ja Liivi ajalooga.9594261

Valmiera idülliline vanalinn Gauja jõe kallastel mõjub armsa ajaloohõngulise oaasina. Vanalinna keskel asuvad Liivi ordulossi varemed ja 1283. aastal ehitatud püha Simeoni kirik, millel on tänaseni säilinud keskaegne ilme. Valmieras leiame aega ka väikeseks kohvipausiks.

Vidzeme südames asuvat iidset Cēsist peetakse üheks kaunimaks Läti linnaks, kus ajalugu kohtub tänapäevaga. Cēsise sümbol on keskaegsed lossivaremed, mis üheskoos lopsaka pargiga annavad kogu linnale romantilise meeleolu. Cēsis oli kunagine Liivi ordu meistri residents ja vana Hansa Liidu liige.

Korduvalt ümber ehitatud ja laiendatud Cēsise loss on oma praeguse arhitektuurse vormi saanud 16. sajandi alguses. Lossi lähedal asub 13. sajandil ehitatud Püha Jaani kirik, mille altarimaali autor on eesti kunstnik Johann Köler. Kirikus on säilinud Liivi ordu valitsejate hauaplaadid ja orel, mis täidab helidega ümbritsevad vanalinna tänavad.8765816

Cēsises leiame hetke, et langetada pea Landeswehri sõjas langenud eesti ja läti võitlejate mälestuseks rajatud mälestusmärgi juures, millel on nii läti- kui ka eestikeelsed kirjad.

Gauja jõe kaldal asuvat maalilist Sigulda linnakest kutsutakse oma mägise asukoha tõttu Vidzeme Šveitsiks ning tema piiridesse jäävad ka ajaloolised keskused Turaida ja Krimulda. Sigulda ümbrus moodustab osa Gauja Rahvuspargist, nii et linna ümbritsevad metsad ja Gauja jõe kaldad on täis liivakoopaid.8997681

Keskaegse Liivi ordu lossi varemete ümber on mõnus jalutada. Külastame ka Baltikumi suurimat – Gutmani koobast, mille on vorminud Gauja jõe vool ja maa-alused allikad, tehes sellest iidse kultuspaiga ja paljude legendide sünnipaiga.

Soovijad võivad teha tiiru vaaterattal või sõita Baltikumi ainsa köisraudteega üle Gauja jõe ürgoru.

Linna kõrgeimatest vaatekohtadest saab imetleda  küpsesse rohelusse uppunud Lätimaa loodust ja vaikust.1076673

Tagasi Pärnusse plaanime jõuda üheksa-poole kümne paiku õhtul. Bussis pajatab lugusid ja ekskursioone teeb meie giid Maie Esperk.

Väljasõidu hind (mugavustega buss, ekskursioonid, giidi teenus) 32 € . Palume registreeruda otsijad@gmail.com (nimi ja telefoninumber) ja tasuda sõiduraha hiljemalt 16. septembriks:, Enesetäiendajate Selts arvele EE951010220095828012 märksõna: 19.september + osaleja nimi.  Bussikohad jagame tasu laekumise järjekorras.

Kaasa ID- kaart või pass, veepudel ja soovi korral ka väike toidukott enda tarbeks ning taskuraha (kel huvi siseneda Cēsise või Turaida lossi, sõita köisraudteel või vaaterattal, saab osta kohapeal pääsme).

3170629