Muinasjutuline Rundale loss ja õiteilus roosiaed

Südasuvine väljasõit  Rundale lossi koos õitsva roosiaia külastusega  – laupäeval, 04.07.2020 (väljasõit kl 7.00 hommikul Pärnu teatri eest)

Kas oled käinud Pariisis Versaille`i lossis? Kutsume Sind pisut lähemale, kuid sama hunnitusse paika ehk Kurzeme Versaille`sse – 81 km Riiast edasi asub ajalooline Kuramaa hertsogi residents Zemgales – muinasjutuliselt kaunis Rundale loss, rokokoo ja barokkstiili elegantsemaid näiteid. Peenelt restaureeritud hoones jalutame valitseja esindussaalides: Kuldses Saalis, Valge Saalis ja Suures Galeriis. Uudistame ka hertsogi või hertsoginna uhkeid eluruume. Suurem osa lossi interjöörist on loodud 1765 – 1768 Berliini skulptori ja itaalia maalikunstnike poolt.

Ehkki Rundāle Prantsuse stiilis aed on vaid 10 ha suurune, õnnestus Rastrellil luua selles keerulise kujundusega allee, kõrvalallee, pergola ja bosketilabürint. Aeda täiendatakse iga aasta uute arhitektooniliste ehitistega- lehtlad, basseinid, purskkaevud, dekoratiivsed lõvid, roheline teater jne.

Lossi lõunapoolel laiuvas osas on  Francesco Rastrelli kujundanud  esindusliku roosiaia, mis peegeldab roosiaretuse ajalugu Euroopas 18. sajandist tänaseni. Roosiaed on ornamentaalse parteri kummalgi küljel 1 ha suurusel pinnal. Algselt ajaloolistele roosisortidele mõeldud aed muutus teostuse käigus roosimuuseumiks, kus näidatakse tänaste roosiaretajate saavutusi.  Täies õiteilus roosiaias õitseb juulikuus rohkem kui 10000 roosi, 2400 erinevast sordist.

Kes on käinud Rundales, ei vajagi enam Pariisi!

Osale lossi virtuaaltuuril:  http://www.virtuallatvia.lv/Tours/RundalesPils/virtualtour.html

Tee peal kuulame giidi  pajatusi Lätist, lätlastest  ja itaalia päritolu Venemaa arhitektist, kuulsast Francesco Rastrellist (1700 Pariis – 1771 Peterbur) ning tema kolmest tuntumast teosest :  Peterburi Talvepaleest, Rundale  ja Jelgava lossidest.

Kaasa ID- kaart või pass ning taskuraha einestamiseks. Võta tee peale kaasa pisut söögipoolist ja veepudel, sest eraldi ühist söögipeatust pole. Võimalus pidada roosiaias pikniku või lõunatada-kohvitada  Rundale lossis.

Tagasitel väisame ka Lätimaa pealinna, põhjala pariisitariks kutsutud Riiat ja soovijatele on koos meie giidiga  jalutuskäik UNESCO kultuuripärandite nimistusse kuuluvas vanalinnas.

Riias vaba aeg.

Tagasisõitu alustame kell 18 ja Pärnus plaanime olla 21.00 paiku.

Väljasõidu maksumus: 39 € ( giidi teenused, ekskursioon, sõit). Lastele hind 25 €. Bussis korjame 11 € sissepääsutasuks/õpilased 3,5 € . Ainult aia külastajatele tasu  4€ ja õpilased 2,5€

Palume registreeruda: otsijad@gmail.com ja 39 € tasuda: (Enesetäiendajate Selts arvele EE951010220095828012 , 04.07 + osaleja nimi) hiljemalt 01.07. Palun lisa igaks juhuks ka oma telefoninumber. Bussikohad jagame tasu laekumise järjekorras. Lisainfo: tel. 5295717

NB!

Rahvusvahelistel reisidel on üks oluline nõue, mida tuleb järgida kõikidel reisijatel: Lätis ja Leedus on ühistranspordis kohustuslik katta nägu (nina ja suu) maskiga või mõnel muul viisil, nt salliga. Eestis on näokatted soovituslikud, kuid mitte kohustuslikud.

Privaatsuse suurendamiseks on reisijatel võimalus osta lisaiste – saad istuda üksi kõrvuti asetseval istmepaaril kogu reisi vältel.   Tavapileti juurde ostetud lisaiste annab sõiduõiguse ainult ühele inimesele. Hind sel juhul  54 eurot. Palun jää koju, kui oled haige.

 Kui reis jääb meist olenemata põhjustel ära, tagastame kogu raha. Kui ise loobud,  raha ei tagastata. Otsi palun  asendusreisija.