Väljasõit Birini mõisa, Siguldasse ja bonsai aeda.

Laupäeval, 17. septembril   kutsume huvilisi  ühinema  reisiga Põhja-Lätti. Buss alustab sõitu Pärnu  „ Endla“  teatri  eest parklast  hommikul kell 8.00  ja lõpetab  elamusterohke päeva  20.30 -21.00 paiku samas .

Põhja-Lätis asuv looduskaunis Sigulda piirkond asub vaid paari tunni kaugusel Pärnust ja on hea sihtpunkt huvitavaks ja sisutihedaks  sügispäevaks.birini

Alustame reisi  Birini mõisa ja pargi külastamisega, mis on üks paremini taastatud  mõisaansambleid Läti-Liivimaal.  August von Pistohlkorsi perekonna jaoks ehitatud Bīriņi loss on suurejooneline, pargi ning kahe järvega ümbritsetud, ajaloohõnguline hoone. Tänapäeval on lossist saanud lõunanaabrite mainekas pidude ja seminaride korraldamise koht. Lossi kõrval Aedniku majas asub hotell, mis kutsub linnakärast puhkama ja lossi romantilist ümbrust nautima. Lossi ümbritseb miniatuurne maastikupark. Mõisa hoones teeb ekskursiooni kohalik giid.

Jätkame päeva Siguldas. Gauja jõe kaldal asuvat maalilist Sigulda linnakest kutsutakse oma mägise asukoha tõttu Vidzeme Šveitsiks ning tema piiridesse jäävad ka ajaloolised keskused Turaida ja Krimulda. Sigulda ümbrus moodustab osa Gauja Rahvuspargist, nii et linna ümbritsevad metsad ja Gauja jõe kaldad on täis liivakoopaid.Sigulda souveniers

Siguldas tund  vaba aega  – juua tassike kohvi, lõunatada  või  tutvuda linnaga iseseisvalt.

Peale lõunapausi huvilistel võimalus sõita  Baltikumi ainsa köisraudteega ( ühe otsa maksumus 7 /5 €, ei sisaldu pääsmete hinnas) üle Gauja maalilise ürgoru Siguldast Krimuldasse, teeme seejärel väikese jalutuskäigu (ca 500 m) piki ürgoru kõrget kaldapealset läbi looduspargi ja laskume Gutmani koopa juurde. sig
Köisraudteelt avaneb vaade mitmete kilomeetrite kaugusele. Muu hulgas võib näha Sigulda ja Turaida lossi ning bobikelgurada.
Gutmani koopa on vorminud Gauja jõe vool ja maa-alused allikad, tehes sellest iidse kultuspaiga ja paljude legendide sünnipaiga.
Kes pelgab kõrgust, saab sõita Gutmani koopani bussiga.

Päeva lõpetame  lätlaste jaapanipärases  „ bonsai aias“ .

Sõna “bonsai” tähendab jaapani keeles “alusel kasvavat”. Nad on looduses levinud puude (ka põõsaste ja teiste taimede) miniatuursed  vormid. Väikese kasvu saavutamiseks pole vaja erihooldust, anuma piiratud seinte tõttu ei saa taime juurestik kuigi suureks paisuda ja tal puuduvad toitained suure maapealse osa kasvatamiseks Pügamine ja juurte kärpimine on väga olulised bonsai kuju ja suuruse vormimisel. Uudistame ja vaatame ja kuulame ja imetleme ja…..    joome teed .bonsai

Tagasiteed  alustame  kuue paiku ja  Pärnusse plaanime jõuda poole üheksa- üheksa  paiku.

Tee peal kuulame giid Ene  pajatusi Lätist ja  lätlastest .

REISI HIND: 32 €.   Registreeruda aadressil otsijad@gmail.com  ( nimi + telefon)  ja tasuda 15. septembriks  MTÜ „Enesetäiendajate Selts“ arvele SEB panka a/a  EE951010220095828012  . Sissepääsutasud ( 8  € )  korjame bussis.

Bussikohad jagame tasu laekumise  järjekorras.

Võta kaasa toidu- ja joogipoolist enda tarbeks ja kindlasti kehtiv ID kaart või pass  Kui soovid keha kinnitada, kõisraudteel sõita või midagi kaasa osta, võta kaasa natuke  sularaha.