Sügisene kultuurireis Lätti

Laupäeval, 17.oktoobril kutsume huvilisi ühinema sügisese kultuurireisiga Põhja-Lätti. Buss alustab sõitu Pärnu „ Endla“ teatri parklast hommikul kell 8.00 ja lõpetab elamusterohke päeva 20.30 -21.00 paiku samas .

Põhja-Lätis asuv looduskaunis Vidzeme piirkond asub vaid paari tunni kaugusel Pärnust ja on hea sihtpunkt huvitavaks ja sisutihedaks päevaks.

Külastame Limbažis asuvat Baltimaade ainukest , interaktiivset ja eksklusiivsethõbeda muuseum  hõbedamuuseumi, kus eksponeeritakse hõbedast valmistatud skulptuure ning ehteid. Seal asuvad ka kuulsa Läti hõbedasepa ja meisterkunstniku Olegs Auzersi tööruumid. Tema töödes kajastub tõsine kirg idamaise meditsiini ja filosoofia vastu. Auzersi valmistatud on riiklikud kingitused paljudele maailma liidritele ja kuulsustele. Tema töö on Lätist kaasa saanud George W. Bush, kuninganna Elizabeth II, prints Charles, paavst Benedictus XVI jpt.  Uudistame oma silmaga.

muuseumHõbedamuuseum

Vt. hõbedamuuseumi virtuaaltuuri

Vidzeme regiooni südames asuv Cesis on Läti üks vanemaid linnu. Madalad värvilised majakesed, kaunis lossipark, väikesed käänulised tänavad – väikelinnaidüll missugune! Eestlastele nii olulist Võnnu lahingut ei meenuta Läti linnakeses Cesises enam miski, kuid kultuurielu ja keskaegsed kindlusevaremed on kindlasti väärt, et Cesisesse sisse põigata. Teeme seal bussiekskursiooni.

Plaanime tutvuda Āraiši järvelossiga, mis asub maalilisel Vidzeme maastikul , 7 km 20090610-AraisiCēsisest lõunas. Järve tekkest, selle kallaste elanikest ja imelistest sündmustest nende elus, jutustavad Läti folkloori legendid. Āraiši  järve olevat uppunud loss, mis paikneb kohas, kus asub nüüd väike saar. Tegu on Euroopas ainulaadse muuseum-pargiga, mis pakub unikaalseid arheoloogilisi leidusid. Näha saab üle 20 puitmaja, sealhulgas Hollandi tüüpi Kivirahnudest seintega tuuleveskeid, mis töötasid kuni I maailmasõjani. Lisaks veel keskaegse lossi varemeid, pronksi- ja kiviaja eluasemeid jms.

 

Tagasi sõidame läbi Valmiera, mille idülliline vanalinn Gauja jõe kallastel mõjub valmiermuizas_alusarmsa ajaloohõngulise oaasina. Vanalinna keskel asuvad Liivi ordulossi varemed ja 1283. aastal ehitatud püha Simeoni kirik, millel on tänaseni säilinud keskaegne ilme.

Lõpetame oma reisi külastusega Valmiera linna külje all, vanas Valmiermuiza mõisakompleksis tegutsevas õllepruulikojas. Kahe noore lätlase eestvedamisel toodetakse seal heledat ja tumedat kõrge kvaliteediga  pastöriseerimata õlut. Külaskäigu ajal on meil võimalus teada saada, kuidas mõisa ajalugu on õllevalmistamist mõjutanud ning kuidas looduslikest koostisosadest valmib elav õlu ning kuidas seda mõisahärra kombel nautida. Väike pruulikoda kutsub meid pooleteist tunnisele retkele koos “elusa õlle” degusteerimisega.

NB! Valmiermuiža tume õlu on Eesti presidendi lemmik!

Bussisõidu ajal tutvustab giid Maie Liivimaa ajalugu, kirjeldab tähtsamaid põhjanaabrite kultuuritegelasi ning pajatab lugusid- muistendeid Eesti ja Läti ajaloost.

REISI HIND: 32 €.  Registreeruda aadressil otsijad@gmail.com ( nimi + telefon) ja tasuda 15. oktoobriks MTÜ „Enesetäiendajate Selts“ arvele SEB panka a/a EE951010220095828012 . Sissepääsutasud ( 14 €) korjame bussis.

Bussikohad jagame tasu laekumise järjekorras.

Riietu nõnda, et väike vihm liiga ei teeks ja võta kaasa toidu- ja joogipoolist enda tarbeks. Kui soovid keha kinnitada või midagi kaasa osta, võta kaasa sularaha.

Ja kindlasti kehtiv ID kaart või pass.

turaidas_muiza_samaz