Klassikalise muusika kontsert Dobele sireliaias, Jelgava loss ja Lätimaa kauneimad koduaiad

Mai kuu viimasel laupäeval ( 26. mail 2o18) kutsume huvilisi väljasõidule Jelgavasse ja Dobele’sse.

Alustame päeva Jelgavas, kus  teeme lühikese jalutuskäigu giidiga  ning vaatame üle Lielupe jõe kaldal asuva esindusliku Jelgava lossi .  Francesco Rastrelli poolt 18.saj. ehitatud loss on üks suurimaid barokkehitisi Baltimaades. Praegu tegutseb hoones Läti Põllumajandusülikool. Itaalia päritolu kuulsa Venemaa arhitekti Francesco Rastrelli tuntuimad ehitised ongi: Jelgava ja Rundale loss ning Peterburi Talvepalee. Teeme peatuse, et jalutada ümber lossi.

Jelgavas vaba aeg  lõunatamiseks ja iseseisvalt linnaga  tutvumiseks.

Teel Dobelesse külastame kahte eraaeda.

050

Mõned kilomeetrid sireliaiast asub  üks ilusamaid aedu Lätis. Vaadata ja imetleda on seal palju. Külastame perekond Klūgas’e aeda. Ženija ja Aivars Klūgas’e suurel murukrundil asub palju võrratuid lillepeenraid, vanu puid ja armas tiik.

Naaberaed, perekond Štelmaheri kiviaed,  on loodud Lilija ja Alfrēds Štelmaheri poolt. Aeda kutsutakse ka Kivide muinasjutuks ja Imeliseks aiaks. Aeda iseloomustab suur hulk huvitavaid kivikollektsioone ja dekoratiivtaimi. Aeda on tunnustatud  mitmetel dekoratiiv-aedade võistlustel.

Päeva sihtpunkt on külastada  maailma ühte  suuremat sireliaeda , mis asub Läti Riikliku Puuviljakasvatuse Instituudis. Aia loojaks oli Pēteris Upītis ning koha peal asub  tema muuseum, kus on võimalik tutvuda aedniku  pärandiga.

Huvitav tõsisasi:  Pēteris lõi sireliaia alles 61-aastaselt, mil talle oli antud veel 19 eluaastat oma loodut arendada ja nautida. Sireliaia kollektsioon on unikaalne ning üks suurimaid maailmas – seal kasvab üle 200 liigi sireleid (soovijatel on võimalus osta kaasa sirelitaimi).

​Rahvusvaheliselt levinud sirelisortide kõrval leiab aiast ka Läti aretisi, mille poeetilised nimed kõlavad eesti keelde tõlgituina: Dobele unistaja, Helge unelm, Liivimaa taevas, Pärlipüüdja, Üllatus… Silma paitavad valged, roosad, lillad, punased, kreemjad jpm toonides õiekobarad, mis lõhnavad magusalt kevade järele…

Reisi tipphetk on  klassikalise muusika kontsert Dobele sireliaias. Ooperimuusika Läti parimate muusikute ja solistide esituses  koos õitsvate sirelite lõhnaga moodustab ainulaadse koosluse ja jätab unustamatu mulje.

Loe rohkem kontserdist siit

Kontsert algab kell 18.00 ja lõpeb 21.00 paiku. Siis alustame koduteed ning Pärnusse plaanime jõuda  alles poole ühe-ühe  paiku öösel.( 00.30-01.00)

2584-stelmaheru

Tee peal kuulame giid Ene  pajatusi Lätist, lätlastest .

 Kaasa ID- kaart või pass ning taskuraha einestamiseks. Võta tee peale kaasa pisut söögipoolist ja veepudel, sest peale lõunapausi koos einestamist pole.

Väljasõidu maksumus: 45 € ( giidi teenused, ekskursioonid, sõit). Bussis korjame 15 € sissepääsutasudeks  (10 € kontserdipilet, hinnas sisaldub ka Dobele sireliaia ja P. Upītise muuseumi külastus + 2 eraaia külastustasu).

Väljasõit kell 8.00 Pärnu teatri eest.

Palume registreeruda: otsijad@gmail.com ja 45 € tasuda: (Enesetäiendajate Selts  EE951010220095828012 , märksõna: 26.mai + osaleja nimi). Palun lisa igaks juhuks ka oma telefoninumber.  Bussikohad jagame tasu laekumise järjekorras. Lisainfo: tel. 5295717liepu5_1