Reis põhja Lätti

Laupäeval, 05.augustil 2017 kutsume huvilisi ühinema reisiga Põhja-Lätti. Buss alustab sõitu Pärnu „ Endla“ teatri parklast hommikul kell 8.00 ja lõpetab elamusterohke päeva 20.30 -21.00 paiku samas .
Põhja-Lätis asuv looduskaunis Vidzeme piirkond asub vaid paari tunni kaugusel Pärnust ja on hea sihtpunkt huvitavaks ja sisutihedaks päevaks.
Alustame päeva Tuijas asuva iluaia külastusega. Iluaed vaatega merele ja koskede kaskaadile.
Aias saab näha 28 liiki okaspuid, 14 liiki ilupõõsaid, samuti 8 liiki rododendroneid jt püsikuid. Huvitav kivide kollektsioon.
Külastame Limbažis asuvat Baltimaade ainukest , interaktiivset ja eksklusiivset hõbedamuuseumi, kus eksponeeritakse hõbedast valmistatud skulptuure ning ehteid. Seal asuvad ka kuulsa Läti hõbedasepa ja meisterkunstniku Olegs Auzersi tööruumid. Tema töödes kajastub tõsine kirg idamaise meditsiini ja filosoofia vastu. Auzersi valmistatud on riiklikud kingitused paljudele maailma liidritele ja kuulsustele. Tema töö on Lätist kaasa saanud George W. Bush, kuninganna Elizabeth II, prints Charles, paavst Benedictus XVI jpt. Uudistame oma silmaga.
Vt. hõbedamuuseumi virtuaaltuuri
Vidzeme regiooni südames asuv Cesis on Läti üks vanemaid linnu. Madalad värvilised majakesed, kaunis lossipark, väikesed käänulised tänavad – väikelinnaidüll missugune! Eestlastele nii olulist Võnnu lahingut ei meenuta Läti linnakeses Cesises enam miski, kuid kultuurielu ja keskaegsed kindlusevaremed on kindlasti väärt, et Cesisesse sisse põigata. Cesises tunnike vaba aega – juua tass kohvi, lõunatada või tutvuda linnaga iseseisvalt.
Peale lõunapausi plaanime tutvuda Āraiši järvelossiga, mis asub maalilisel Vidzeme maastikul , 7 km Cēsisest lõunas. Järve tekkest, selle kallaste elanikest ja imelistest sündmustest nende elus, jutustavad Läti folkloori legendid. Āraiši järve olevat uppunud loss, mis paikneb kohas, kus asub nüüd väike saar. Tegu on Euroopas ainulaadse muuseum-pargiga, mis pakub unikaalseid arheoloogilisi leidusid. Näha saab üle 20 puitmaja, sealhulgas Hollandi tüüpi Kivirahnudest seintega tuuleveskeid, mis töötasid kuni I maailmasõjani. Lisaks veel keskaegse lossi varemeid, pronksi- ja kiviaja eluasemeid jms.
Viimasena külastame Rauna juustu- ja makaronitootmist.
Lilla pere asutas oma juustutööstuse aastal 2006. Kui algusaastatel oli valikus vaid 2 toodet – roheline ja kuldne juust, siis nüüd on pakkuda juba 23 erinevat, nende hulgas mitmeid ürdijuuste . Lisaks 12 liiki kodust pastat ja 5 tüüpi koduseid nuudleid.
Tänavu 10-seks saav juustutööstus on ainus Baltikumis, kus toodetakse rohelist juustu. Selle peamist komponenti – põld-lambaläätse – kasvatavad nad oma aias. Vaatame oma silmaga, kuidas valmib roheline juust ja kuidas tehakse värvilisi makarone. Võimalus kõike degusteerida ja ohtramalt kaasa osta.
Tagasi sõidame läbi Valmiera, mille idülliline vanalinn Gauja jõe kallastel mõjub armsa ajaloohõngulise oaasina. Vanalinna keskel asuvad Liivi ordulossi varemed ja 1283. aastal ehitatud püha Simeoni kirik, millel on tänaseni säilinud keskaegne ilme. Teeme seal ,ennem kojusõitu, poepeatuse.

Bussisõidu ajal tutvustab giid Ene Liivimaa ajalugu, kirjeldab tähtsamaid põhjanaabrite kultuuritegelasi ning pajatab lugusid- muistendeid Eesti ja Läti ajaloost.

Hind: 35 € (sõit, programm, giid). Bussis korjame 10 € sissepääsutasudeks ( Hõbedamuuseum, iluaia külastus, Āraiši järvelossi külastustasu ). Lastel (alla 15 a.) hind 25 € + 10 € sissepääsutasud. Registreeruda (nimi, tel): otsijad@gmail.com ja tasuda ( Enesetäiendajate Selts EE951010220095828012 selgitus: 05. August + osaleja nimi).

Bussikohad jagame tasu laekumise järjekorras.

NB! Kaasa ID- kaart või pass ning sööki-jooki enda tarbeks! Pista igaks juhuks kotti ka vihmakeep või vihmavari.