Lätimaa maitsed 2020

Kahjuks jääb reis ära. Rahad tagastasime tasujatele.

Sõidame avastama Lätimaa looduskauni Vidzeme piirkonna maitseid!

Riia-Gauja piirkond valiti  2017.aastal Euroopa Gastronoomia regiooniks.„Euroopa Gastronoomia regiooni“ liikumise eesmärk on koondada erinevaid piirkondi, kus kohalik toit on osa kultuurist ja ajaloost ning ühiste jõupingutustega edendadatakse kulinaarseid traditsioone ja toidu mitmekesisuse säilitamist. Lätlaste juhtmõte on kokku võetud kahe sõnaga – ’’loodus taldrikul’’ ehk siis populariseerida neid tooteid ja tooraineid, mis on saadaval Läti metsades, põldudel, jõgedes, aasadel jne

Laupäeval,19. septembril kell 8.00  stardime Pärnu teatri eest „ Lätimaa maitsed 2020“ tuurile

Esimesena külastame  toredat pereettevõte, kes  kasvatab 20 hektaril  kümneid erinevaid sorte kultuurjõhvikaid, aga ka muid marju ja puuvilju. Saadustest valmistatakse kuivatatud marju, naturaalseid siirupeid ja värskeid mahlasid, mis on täidetud rohke elava energiaga ja  on madala suhkrusisaldusega. Uudistame kasvatust  ja  degusteerime!  Peremees pakkus soovijatele võimaluse ise kaasakorjata värskeid jõhvikaid ( 1 euro liiter).

 Pikem lõunapaus ja  vaba aeg iseseivalt Siguldas. Looduskaunis linnakeses  jagub erinevat tegevust  – kohvitada, sõita  köisraudteega, jalutada  või põigata samaaegselt toimuvale Sigulda sügisesele taimelaadele, kust saab kaasa osta erinevaid lillesibulaid, seemneid, istikuid, aiataimi. Hinnad on lõunanaabritel soodsamad kui meil!

Peale lõunat külastame talumajapidamist , kus tegeletakse  shiitake seene kasvatusega. Shiitake seen (Lentinula edodes)  on antihistamiinne (allergiavastane) toime ning see aitab võidelda kõrge vererõhu, vähi ja kasvajatega. Shiitake sisaldab kaheksat eri tüüpi aminohapet, mis on paremas vahekorras kui piimas munades ja sojas ning see on hea vitamiiniallikas, sisaldades A-, B-grupi ja D-vitamiini ja niatsiini. Seda on kasutatud loodusliku antibiootikumina, kõrge kolesterooli vastu, maksahaiguste ravis (nagu hepatiit ja tsirroos), üldise immuunsüsteemi toetajana ning diabeedi ravis.Värsketest või kuivatatud seentest saab teha teed ning on leitud, et shiitake ravitoime küpsetamise või kuivatamisega isegi paraneb. Lisaks peetakse  talus ka mesilasi . Toimub ekskursioon ning  värskete seente ja mee degusteerimine.

 Päeva lõpetame kanepi kasvatamise, kanepivõi tegemise ja kanepiseemnete töötlemisega  tegelevat majapidamist. külastades . Meile tutvustatkse  kanepi kasvatamise tarkuseid ning näidatakse kanepi töötlemise vanu  ja kaasaaegseid tööriistu. Toimub  ka kanepitoodete degusteerimine . Võimalus osta kaasa erinevaid kanepist valmistatud tooteid.

Pärnusse plaanime jõuda üheksa paiku.

Tee peal kuulame giidi pajatusi Lätist ja  lätlastest 

Hind: 35 € (sõit, programm, giid). Bussis korjame 10 € külastustasudeks. Registreeruda (nimi, tel): otsijad@gmail.com  ja tasuda  ( Enesetäiendajate Selts  EE951010220095828012 selgitus: 19.sept. + osaleja nimi).

Bussikohad jagame tasu laekumise järjekorras.

NB! Kaasa ID- kaart või pass ning sööki-jooki enda tarbeks! Pista igaks juhuks kotti ka vihmakeep või vihmavari   Kui reis jääb meist olenemata põhjustel ära, tagastame kogu raha. Kui ise loobud, raha ei tagastata. Otsi palun  asendusreisija.