Lätimaa maitsed 1

Sõidame avastama Lätimaa looduskauni Vidzeme piirkonna maitseid!

Riia-Gauja piirkond valiti  2017.aastal Euroopa Gastronoomia regiooniks.„Euroopa Gastronoomia regiooni“ liikumise eesmärk on koondada erinevaid piirkondi, kus kohalik toit on osa kultuurist ja ajaloost ning ühiste jõupingutustega edendadatakse kulinaarseid traditsioone ja toidu mitmekesisuse säilitamist. Lätlaste juhtmõte on kokku võetud kahe sõnaga – ’’loodus taldrikul’’ ehk siis populariseerida neid tooteid ja tooraineid, mis on saadaval Läti metsades, põldudel, jõgedes, aasadel jne

Laupäeval, 21. septembril kell 8.00  stardime Pärnu teatri eest „ Lätimaa maitsed 1“ tuurile. („ Lätimaa maitsed 2“ toimub 12. oktoobril ).

Esimesena külastame  toredat pereettevõte, kes  kasvatab 20 hektaril  kümneid erinevaid sorte kultuurjõhvikaid, aga ka muid marju ja puuvilju. Saadustest valmistatakse kuivatatud marju, naturaalseid siirupeid ja värskeid mahlasid, mis on täidetud rohke elava energiaga ja  on madala suhkrusisaldusega. Uudistame kasvatust  ja  degusteerime!  Peremees pakkus soovijatele võimaluse ise kaasakorjata värskeid jõhvikaid ( 1 euro liiter).

Lõunapaus ja  vaba aeg iseseivalt Siguldas. Looduskaunis linnakeses  jagub erinevat tegevust  – kohvitada, sõita  köisraudteega, jalutada  või põigata samaaegselt toimuvale Sigulda sügisesele taimelaadele, kust saab kaasa osta erinevaid lillesibulaid, seemneid, istikuid, aiataimi. Hinnad on lõunanaabritel soodsamad kui meil!

Järgmine  sihtpunkt on  leivamuuseum Launkalne vallas Lätimaal, mille peremees Jānis Krieķis on võtnud südameasjaks koguda vanaaegseid etnograafilisi esemeid (mööbel, tööriistad, rõivad, jalatsid, käsitöö jms), mis olid iseloomulikud lätlaste taluelule 19. sajandi lõpus ja 20. sajandi algul. Päris pikka leivategu (kuidas küpseb rukkileib – peremees ise sõtkub tainast ja vormib pätse, mis rändavad puuküttega leivaahju) , pole  meil ajaliselt võimalik vaadata, küll aga saame  ahjusooje pätsikesi degusteerida ja huvi korral  kaasagi osta.

Oma päeva lõpetame aga hoopis kasemahla või vahujoogiga. Ilmselt mõlemaga! Nimelt külastame  Birži vahujoogitööstust Smiltenes, kus valmistatakse naturaalsest kasemahlast palju erinevaid ja põnevaid tooteid. Saame teada, mida kõike annab teha kasulikke suhkruid, mineraale ja aminohappeid sisaldavast kasemahlast ning mekime-testime ning soovi korral ostame kaasagi.

Pärnusse plaanime jõuda poole üheksa-üheksa paiku õhtul.

Bussisõidu ajal tutvustab giid  Liivimaa ajalugu ja  traditsioone ning pajatab lugusid- muistendeid Eesti ja Läti ajaloost.

Hind: 39 € (sõit, programm, giid). Bussis korjame 10 € külastus- ja degusteerimistasudeks. Lastel (alla 15 a.) hind 25 € + 10 €. Registreeruda (nimi, tel): otsijad@gmail.com ja tasuda ( Enesetäiendajate Selts EE951010220095828012 selgitus: 21. september + osaleja nimi).

Bussikohad jagame tasu laekumise järjekorras.

*Hilisem reisist loobuja peab arvestama, et tasutud raha ei tagastata  ja tal tuleb leida endale asendusreisija*

NB! Kaasa ID- kaart või pass ning sööki-jooki enda tarbeks. Külastuskohtades toimub suhtlemine ja ekskursioonid vene keeles, vajadusel tõlgime eesti keelde. Kõigis külastuskohtades on võimalus toodangut kaasa osta. Arveldamine  sularahas.