Kultuurireis Riiga

Hei-hei, reisihuviline, kel  juba rännuärevus hinges: tule Riiga kevadet pühitsema!

Laupäeval, 14. 03. 2020  kutsume huvilisi  ühinema  kultuurireisiga naabrite pealinna Riiga. Buss alustab sõitu Pärnu „ Endla“ teatri  parklast  hommikul kell 8.00  ja lõpetab  elamusterohke päeva 21.30  paiku samas.

Esmalt sõidame Kalnciema kvartalisse Daugava jõe vasakul kaldal, mida iseloomustab ilus puitarhitektuur ja pisut boheemlaslik õhkkond. See piirkond on aga eriti kuulus oma ökoturu poolest, mis ka meie reisisellidele on väga meeldinud. Kohalikud talunikud müüvad siin laupäeviti lätimaiseid toite-jooke ja ökosaadusi ning loomeinimesed disainitooteid, kunsti, käsitööd jms kaupa, mida supermarketite riiulilt kindlasti ei leia.

Edasi võivad soovijad suunduda meie giidiga  ( seekord giidiks Rita) ühisele jalutuskäigule kesklinna. Vanalinnas on võimalik rännata ajas 800 aastat tagasi (linn asutati 1201), samas imetleda 13.-14. sajandi esindushooneid ja kirikuid. Teatavasti on Riia vanalinn UNESCO kultuuripärandi kaitse all olev mälestusmärk.

Seejärel oodatakse meid aastal 1334 ehitatud Riia Mustpeade Majas, mida peetakse linna kaunemaiks hooneks ja mille fassaad ehib enamikku Riia-teemalisi piltpostkaarte. Seda hoonet on korduvalt ümber ehitatud alates 1522. aastast. 1941 sai maja palju kahjustada ning aastal 1948 see lammutati. Õnneks taastasid lätlased 1995 – 1999 esindusliku maja täielikult. Aastatel 2012 – 16 oli luksusliku sisustusega hoone külastajatele suletud, sest seoses presidendilossi renoveerimisega eelistas riigipea töötada just siin. Saame kohaliku giidi juhendamisel kogu seda toredust (esinduslikud saalid, kuulsate heliloojate galerii, maalid jpm) imetleda oma silmaga! Siin koguneb tihti ka Läti eliit ballidele ja õhtusöökidele ning diplomaatilistele vastuvõttudele.

Pealelõunal  Riia kesklinnas vaba aeg – võimalus  kohvitada, uudistada  kaubandust või seada sammud keskturule otse linna südames. Aastal 1930 avatud turg on üks Euroopa suurimaid ja enim külastatuid.  Aastal 1998 kanti Riia keskturu territoorium UNESCO maailmapärandi nimistusse.

Päeva lõpus lähme uudistama  hiiglasuurt IKEA-keskust, mis on  lihavõtte-ehteis ja kevadkaupa tulvil. Siin näeb hulgaliselt Rootsi kodu- ja disaintooteid – tule ja vali endalegi mõni omapärane küünal, kevadine lilleseade vms. IKEA keskuses asub ka restoran, soodsate hindadega bistroo ning huvitava valikuga Rootsi toidupood.

Tagasi koju plaanime jõuda  21.00-21.30 paiku.

Kaasa ID- kaart või pass ning taskuraha, veepudel ja natuke näksimist.

Sõidu maksumus: 35 € , lastele 25

Bussis korjame piletiraha Mustpeade maja külastuseks + kohaliku giidi  tasu ( 6 € täisealine, 3 € tudeng, pensionär, õpilane)

Palume registreeruda (osaleja nimi ja telefoninumber) otsijad@gmail.com  ja tasuda 35 €: (Enesetäiendajate Selts  EE951010220095828012  , märksõna: 14. märts + osaleja nimi)

NB! Bussikohad jagame raha laekumise järjekorras