Hommikune saldējums Ruijenas, võluv väikelinn Valmiera ning Beveriina puuskulptuuride ja roheliste labürintide park 15. juunil

Laupäeval, 15. juunil 2019 a. kell 8 sõidame Pärnu teatri eest väikesele Liivimaa tuurile.

Et alustada suvepäeva kosutava jäätiseampsu ehk saldējumsiga, võtame suuna Läti kõige põhjapoolsemasse väikelinna – Rūjienasse. Jäätisevabrikus saame teada, kuidas täpselt see suvine maius valmib (filmilindilt)  ja mekime ligi 20 ehtsast piimast ning  koorest valmistatud jäätisesorti, mille hulgas on ka päris uusi maitseid, nii et tasub tulla teist või kolmandatki korda!

Seda armast väikelinna peetakse kõige lätimaisemaks, sest 95 % elanikest on lätlased, kes kõnelavad erilise kõlaga ruuvenlaste keelt. Oma nime on Rūjiena saanud läbi linna voolavast Rūja (Ruhja) jõest. Rūjiena köidab väikelinnale omase rahuliku elurütmi, väikeste poekeste, kauni käsitöö ja konstruktivistliku arhitektuuriga.

Põikame  jäätisevabriku kõrval asuvasse Ruhja näitusesaali ja infopunkti, kus näeb kohalike kunstnike töid , samuti leiab siit Lätimaa kohta tasuta infomaterjali ning saab kaasa osta Läti-teemalisi meeneid ja postkaarte. Kohalik giid tutvustab meile linnakest ja legende linna ajaloost.

Sõidame ka Gauja rahvuspargi põhjaväravaks hüütud Valmierasse, vaid 25 000 elanikuga linnakesse, kus leidub rohkesti ajaloo- ja kultuurimälestisi, sh Valmiera Püha Siimeoni kirik (1283) ja Liivi ordulossi varemed. Gauja jõgi jagab Valmiera linna kaheks osaks. Valmieras leiame vaba aega oma käel uudistamiseks ja näiteks kohviku külastamiseks.  Sel päeval toimub Valmieras laat. Uudistame!

Edasi suundume põnevasse paika – Beveriina puuskulptuuride parki, mille rohelistes labürintides on sama vahva ekselda kui Veneetsia kitsastel tänavatel. Saab värsket õhku, pisut närvikõdi ja naljagi, näiteks leiab sealt kuulsad multifilmi-perekonnad Simpsonid ja Flinstonid, siivutute skulptuuride labürindi (alla 18-aastastele ebasoovitav) ning õuduslabürindi.

Tagasiteed  alustame  orienteeruvalt  pool kuue paiku ja  Pärnusse plaanime jõuda kaheksa paiku. Tee peal kuulame giidi pajatusi Lätist ja  lätlastest.

NB! Kaasa ID- kaart või pass ning sööki-jooki enda tarbeks! Pista igaks juhuks kotti ka vihmakeep või vihmavari.

Hind: 35 € (sõit, programm, giid). Bussis korjame 10 €/ 8 €  sissepääsutasudeks (Rūjiena jäätisevabrik, kohalik giid Rujienas, Beveriina puuskultuurid). Lastel  (alla 16 a.) hind 25 € + 8 € sissepääsutasud.

Registreeruda (nimi, tel): otsijad@gmail.com  ja tasuda  ( Enesetäiendajate Selts  EE951010220095828012 selgitus: 15.06 + osaleja nimi).

Bussikohad jagame tasu laekumise järjekorras.

info: tel. 5295717